Strategia rozwoju

Energetyka w kogeneracji

Surowce energetyczne

Opis techniczny układu trzech agregatów kogeneracyjnych.

Przedmiotowe źródło energii elektrycznej i ciepła zbudowane jest z trzech agregatów kogeneracyjnych, które są urządzeniami zasilanymi biopłynami.

Technologią, na której opiera się proces wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest wielocylindrowy silnik spalinowy, 4-suwowy. Agregat wykonany jest jako kompakt; silnik i generator połączone są wzajemnie i osadzone elastycznie na ramie. Dzięki temu i tak małe drgania izolowane są od ramy. Pozostałe resztkowe drgania eliminowane są poprzez ustawienie agregatu na posadzce na matach izolujących (np. sylomerowych). Wał silnika sprzężony jest bezpośrednio z wałem generatora synchronicznego, wobec czego prędkość obrotowa silników zasilanych biopłynami wynosi 750 obr/min (silnik wolnoobrotowy).

Generator przeznaczony jest do pracy równoległej z siecią elektroenergetyczną oraz jest przystosowany do pracy na wydzielony, autonomiczny system elektroenergetyczny (na tzw. wyspę)

Rozwiązania chroniące środowisko:

Zamknięcie instalacji w obrębie pomieszczeń, wykonanych ze ścian dźwiękochłonnych powoduje skuteczne odizolowanie od środowiska. Ta izolacja chroni środowisko przed emisją hałasu, a także – w razie wycieku oleju chroni środowisko gruntowe i wodne przed skażeniem.

Nowoczesna technologia i urządzenia, charakteryzujące się niskim zużyciem energii – ogólna sprawność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła dla tej klasy urządzeń wynosi ok. 82%.

Zamknięcie wody w systemie chłodzenia sprawia, że instalacje nie generuje ścieków. Wody opadowe z terenu zakładu są w razie potrzeby oczyszczane z zawiesiny oraz substancji ropopochodnych.

Ochronie przed drganiami służy nowoczesna konstrukcja urządzeń (m. in. zblokowanie silnika z generatorem) i ich dobre wyważenie oraz zastosowanie podkładek izolujących w postaci mat pod urządzeniem.